Race 14 Cowes - Poole Race

JOG Offshore Championship 2007 Provisional Results
Race No 14: Cowes to Poole.
Saturday 15th September 2007
DAY
FINISHED
ELAPSED
CORRECTED
POSN.
POINTS
Class 3 15 Started at
08:40:00
GBR562R Floating Voter 1.135
17:40:59
09:00:59
10:14:01
1
1277
GBR9821T Juno 1.029
18:39:34
09:59:34
10:16:57
2
976
GBR8643T Arcsine 1.038
18:38:05
09:58:05
10:20:49
3
800
GBR529R Just So E 1.037
18:42:08
10:02:08
10:24:25
4
675
GBR6935L Swallow E 1.056
18:32:36
09:52:36
10:25:47
5
578
GBR9694T J 2eau 1.030
18:55:58
10:15:58
10:34:27
6
499
GBR9837T S X Girl 1.051
18:48:59
10:08:59
10:40:02
7
432
GBR7722R Carpetbagger E 1.033
19:04:45
10:24:45
10:45:22
8
374
GBR1290R J Fever E 1.080
18:44:49
10:04:49
10:53:12
9
323
GBR9666T Talisman II 1.058
18:59:09
10:19:09
10:55:04
10
277
GBR754R Highland Daughter 1.098
18:48:42
10:08:42
11:08:21
11
236
GBR8920R Tearaway Too 1.071
19:22:28
10:42:28
11:28:05
12
198
GBR9908T Flying Boat 1.055
RTD
50
GBR5400T Swan Valhalla E 1.071
RTD
50
GBR47R Azzurra of Bristol 1.112
RTD
50
GBR1702T Scarlet Oyster E 1.045
SCR
Class 4 14 Started at
08:20:00
GBR8287 Persephone of London E 0.987
18:45:42
10:25:42
10:17:34
1
1247
GBR8338 With Alacrity E 0.987
18:54:07
10:34:07
10:25:52
2
946
GBR8356R Dragonfly of Bosham E 0.987
19:02:22
10:42:22
10:34:01
3
770
GBR1510R Only Just 1.012
19:13:52
10:53:52
11:01:43
4
645
GBR636 Domaine E 0.974
19:51:03
11:31:03
11:13:05
5
548
GBR9030R Brightwork 1.012
19:49:08
11:29:08
11:37:24
6
469
GBR9997T Serendip 4 1.017
RTD
50
GBR8844R Premier Cru of Coquet 1.004
RTD
50
GBR8743T Slipfree 0.975
RTD
50
GBR8313 Premier Cru E 0.987
RTD
50
GBR8146 Vitesse E 0.987
RTD
50
GBR6064T J-Spot E 1.013
RTD
50
GBR5790T Safeena Saree 1.011
RTD
50
GBR5529T Girolle 0.992
RTD
50
IRL776 Just Plane Sailing E 1.001
SCR
GBR5615T No Fear E 0.987
SCR
FRA28305 Just Aquaholix E 1.023
SCR
Class 5 17 Started at
08:00:00
GBR5777 Alchemist E 0.925
19:12:10
11:12:10
10:21:45
1
1331
GBR4698T Xarifa E 0.949
19:08:15
11:08:15
10:34:10
2
1030
GBR3879 Firebird of St Helier E 0.939
19:17:12
11:17:12
10:35:53
3
854
GBR6991T Tai - Pan E 0.958
19:13:13
11:13:13
10:44:56
4
729
GBR7592T Whistler E 0.954
19:18:56
11:18:56
10:47:42
5
632
GBR8198T Electra 0.954
19:20:22
11:20:22
10:49:04
6
553
GBR7558T Araleun 0.956
19:32:18
11:32:18
11:01:50
7
486
GBR7016T Electron E 0.948
20:08:14
12:08:14
11:30:22
8
428
GBR123 Xara E 0.939
20:58:47
12:58:47
12:11:17
9
377
5911Y Ariane 0.848
22:22:26
14:22:26
12:11:21
10
331
GBR6677 Sixes and Sevens E 0.915
RTD
50
GBR5458R Zeus 0.803
RTD
50
GBR5180T Aquila E 0.867
RTD
50
GBR4582 Rapscallion of Suburbia E 0.915
RTD
50
GBR4428 Heritage E 0.915
RTD
50
GBR2737R Scarab 0.940
RTD
50
GBR1259T Moondog E 0.909
RTD
50
GBR7238T Kiwi Flight 0.919
SCR
GBR49T Bucks Eagle E 0.912
SCR
GBR4568 Vela E 0.915
SCR
GBR4127R Magna Carter E 0.878
SCR
GBR3918R Heavens Above V E 0.926
DNS
TROPHY WINNERS
Class 3 Marlow Salver Floating Voter Jon Sanders
Class 4 Mick the Miller Salver Persephone of London Nigel Goodhew
Class 5 Sopranino Salver Alchemist Mark Wynter
Double Handed Results
Arcade Data Networks Overall Trophy for each Class
Class 3
GBR7722R Carpetbagger E 1.033
19:04:45
10:24:45
10:45:22
1
432
Class 4
No Entries
Class 5
GBR5458R Zeus 0.803
RTD
50
GBR1259T Moondog E 0.909
RTD
50
GBR4568 Vela E 0.915
SCR
GBR4127R Magna Carter E 0.878
SCR

Home